SELPAK " TUVALETE MERHABA " PLATFORMU 6 YAŞINDA...

SELPAK İLE TUVALETE MERHABA...

Selpak , çocukları tuvalet eğitimine başlamamış ya da tuvalet eğitiminde sorunlar yaşayan anne-babalara destek olmak için hayata geçirdiği " Tuvalete Merhaba "platformunun 6. yılını keyifli bir etkinlik ile kutladık. Sevgili Prof. Dr. Bengi Semerci ' nin konuşma yaptığı etkinlikte ; biz Bengi Hanımla tatlı tatlı sohbet ederken çocuklarda eğitim atölyelerinin ardından gün boyunca eğlencenin tadını çıkarttılar.

Etkinlikte blogger anneler ile bulaşan  Prof. Dr. Bengi Semerci , yaptığı konuşmada doğru eğitimin önemine değindi ;
Çocuğun tuvalet eğitimi ile bezden kurtulması , hem çocuğun kendisi hemde çocuğun bakım veren kişiler için önemli bir gelişimsel aşamanın tamamlanmasıdır. Tuvalet eğitimine çocuğun ve bakım veren kişinin hazır olduğu bir dönemde başlanması çok önemlidir. Hatalı bir zamanda ve hazırlıksız başlangıç , çocuğun bu aşamayı sorunsuzca atlatabilmesini engelleyebilir. Çocuklar için tuvalet eğitimine hazır olmak demek hem fizyolojik olarak kas gelişiminin tamamlanmış olması , hem gelişimsel olarak kendini ifade becerilenin kazanılmış olması hem de psikolojik olarak sağlıklı bir dönemde olması demektir. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı sürece erişkin olup hala tuvalet alışkanlığını kazanmamış hiç kimse yoktur. Bu yüzden eğitimin nasıl verileceğine , çıkabilecek sorunlara yoğunlaşarak , eğitimi bir endişe nedeni , bir sorun gibi algılamamak gerekir. Unutulmamalıdır ki tuvalet eğitimi doğal sürecin bir parçasıdır. Bu nedenle çocuğun eğitim sürecindeki  davranışlarına aşırı tepkiler vermemek gerekir.Tuvalet eğitimin evin içindeki en önemli konu , çözülmesi gereken bir süreç şeklinde algılanması , eğitimi hem çocuk hem aile açısından zorlaştıracaktır. Sabır bu dönemin anahtar sözcüğüdür.

Bizde Elif ' in tuvalet eğitimine 2 buçuk yaşındayken başlamıştık. Fakat, konu bezi bırakmaya nasıl karar verdiğime gelirse ; Elif 'in artık gelişimsel olarak kendini ifade edebiliyor olması ve ikimizinde bu sürece hazır olduğumuzu anlamamız beni cesaretlendirmişti. Aşırı tepkiler vermeden yürüttüğümüz bez bırakma operasyonu 1 haftada başarılı olarak hedefine ulaşmıştı. Elif  artık geceleri bile bez bağlamıyordu. Bengi Hanımında belirttiği gibi , tuvalet eğitiminde en önemli 3 nokta ; 
  • Anne ve çocuk bu sürece hazır olacak , 
  • Çocuk gelişimsel olarak kendini ifade edebilecek,
  • Kesinlikle olunmadığı kadar sabırlı olunacak.
Selpak Tuvalete Merhaba platformu bu eğitimlerle , daha sağlıklı ve Çağdaş bir Türkiye için çocuklara doğru kişisel hijyen alışkanlıkları kazandırma çalışmalarına devam edeceklerini belirttiler. 

Sizlerde yaşadığınız sorunları ve tuvalet eğitiminiz de kullandığınız farklı yöntemleri bu yazımın altına yorum atabilirsiniz. Böylelikle biz anneler ile yegane deneyimlerinizi paylaşmış olursunuz.

Bizden Kocaman Sevgiler,
Cansu EFEHiç yorum yok:

Yorum Gönder